Péče o luk

Jak se chovat k luku

V tomto obsahu se budu snažit trochu přiblížit jak se postarat o svůj luk, aby nám co nejdéle vydržel. Asi bych se nemusel tímto zabývat a to jen z toho důvodu, že když si někdo koupí luk, tak ví, jak se k tomuto nástroji má chovat. Ale opak je pravdou. Jezdím po historických akcích a samozřejmě na nich své luky nabízím a prodávám. Za tu řadu let jsem poznal jedno  - lidi mají tendenci si na luku měřit svoji sílu, to jsou takový lučištníci rybáři(těm taky nestačí ruce) a pak se diví, že luk tento stres nevydrží, přetáhne, poškodí se a i praskně. Další neřest je, že luk natáhnou a pustí naprázdno, v nejhorším případě nevědí , kde je střed luku. Toto vše Vám může luk poškodit natrvalo a je to škoda.

A teď k tomu zacházení. Hlavně si musíte uvědomit, že jste si pořídili dřevěný luk, takže je samozřejmě náchylnější na vlhko a jiné podmínky. Proto by jste měli luk pravidelně přetírat nějakým olejem(lněným) nebo voskem(včelím). Impregnace zabrání vodě aby váš luk poškodila,  15 - 20x by mohlo stačit.

Správné napínání tětivy na luk je také důležité. Při nasazování tětivy na luk dávejte pozor, aby se obě ramena ohýbaly stejně, jinak je možné, že luk poškodíte nebo zlomíte. Asi nejlepší způsob napínání je - střed luku pod jedno koleno, jeden konec luku vzepřít o nárt druhé nohy a druhý konec o ruku, prohnout luk a nasadit druhou rukou tětivu. 

Co je též důležité - pokud skončíte se střelbou a máte delší přestávku, je dobré vypnout tětivu. Odlehčíte luku a nestrácí hodnoty pro něj dané.

Dalším bodem by měl být nátah luku. Dřevěné luky se dělají většinou pro určitou osobu a když né, tak i přesto mají svou nátahovou délku, která by se neměla překročit. Pokud se tak stane, tak výrobce neručí za trvalé poškození nebo prasknutí. Luky jsou tilerovány na určitý nátah a ten by neměl být překročen. K poškození nebo destrukci luku dochází většinou, když luk půjčíme další osobě, která má delší nátah než Vy.

Nikdy by jste něli natahnout luk a pustit  na prázdno, v tomto případě jde všechna energie do ramen, místo do šípu. Luk může prasknout.

 A co ještě dodat - pořídili jste si zbraň, která při nesprávném zacházení může i ublížit a tak způsobit trvalé poškozeni Vám ale i jiným osobám ve Vaší blízkosti, proto buďte obezřetní a miřte jen na terče.

A nakonec - Luk by měl být Vaší součástí, tak se k němu i chovejte a hýčkejte a bude Vám sloužit dlouhá léta. a dle mého názoru by se neměl půjčovat - ostatně manželku, fajfku, harmoniku taky nikomu nepůjčíte jinak..............Více zde: https://ballotrie.webnode.cz/tradicni-luky/pece-o-luk/